Stoljeće europskog antifašizma. Istra između lokalnog i globalnog
Projekt „Stoljeće europskog antifašizma. Istra između lokalnog i globalnog“ nastavak je i, po svom opsegu i sadržaju, proširenje projekta „Istarske sudbine: lstrani u sabirnim i zarobljeničkim logorima za Drugoga svjetskog rata i poraća“ koji su 2010. godine pokrenuli Igor Jovanović, prof. i Igor Šaponja, prof., članovi Istarskog povijesnog društva, s ciljem prikupljanja svjedočanstava preživjelih istarskih logorašica i logoraša i bilježenja njihovih iskustava. Fašizam i njemu suprotstavljeni antifašizam, koji se u Istri javlja 1919., među prvima u svijetu (2019. obilježava se stota godišnjica), predstavljaju ključne antipode koji su Istru oblikovali u svakom pogledu – demografskom, političkom, gospodarskom, kulturnom.
Iako je do danas objavljen veći broj, prije svega povijesnih, studija o tim problemima, mnoga su pitanja ostala gotovo posve otvorena ili, pak, nedovoljno istražena. Oba su fenomena do danas bila uglavnom razmatrana kroz politički aspekt, odnosno nisu postavljana u kontekst ukupnog razvoja i kretanja istarskog društva, u svoj njegovoj etničkoj i kulturnoj pluralnosti. Stoga, projekt ima namjeru fenomen antifašizma interdisciplinarnim pristupom promatrati u njegovoj slojevitosti i interakciji niza čimbenika i struktura: radništva, građanstva, nacionalnih manjina, žena i ženskog mirovnog aktivizma, Crkve, emigracije, istovremeno uzimajući u obzir globalne geopolitičke i geostrateške mijene i procese. Time će doprinijeti znanstveno utemeljen(ij)oj interpretaciji antifašizma u Istri i susjednim krajevima, posebice njegova formativnoga razdoblja, a uz postojeće spoznaje rezultati bi se putem javnih predavanja i predstavljanja novih knjižnih izdanja predstavili široj javnosti s posebnim fokusom na učenike i studente u sklopu nastavnih i vannastavnih aktivnosti, s ciljem baštinjenja antifašizma kao važnog čimbenika istarskog identiteta i kulture, od samih početaka usko vezanoga s poticanjem multikulturalnosti, slobode govora, a protiv svakog oblika nasilja.
Voditelji projekta: dr. sc. Renato Matić, dr. sc. Milan Radošević
Suradnici na projektu: dr. sc. Anita Dremel, Igor Jovanović, prof., Igor Šaponja, prof., dr. sc. Alen Tafra, dr. sc. Stipan Trogrlić
Aktivnosti:
Predavanje Anite Dremel „Ženske bojišnice – rod, rat i otpor“ (Pula, 21. travnja 2017.)